wtorek, 1 czerwca 2010

120 marzenia

Na Placu Katedralnym, pomiędzy wieżą a katedrą znajduje się płytka chodnikowa z napisem Stebuklas (czyli po litewsku ‘cud’), którego litery tworzą okręg tak, że trzeba się trochę zastanowić, o co w tym wszystkim chodzi - "S" jest i początkiem i końcem.


Płytka, oczywiście, nie jest umieszczona w tym miejscu bez przyczyny - upamiętnia ona demonstrację na rzecz poparcia odzyskania niepodległości przez kraje bałtyckie (Litwę, Łotwę, Estonię).W demonstracji wzięło udział 2 miliony osób i, trzymając się za ręce, utworzyło żywy łańcuch łączący trzy stolice: Wilno, Rygę i Tallin (560 kilometrów!). Inicjatywa naprawdę zdumiewająca i warta uwagi. Jeśli ktoś chciałby o tym poczytać więcej - [klik] po polsku; [klik] in English :)


Ponieważ łańcuch zaczynał się właśnie na tej płytce, a kraje bałtyckie wkrótce odzyskały niepodległość, płytka została uznana za element sprawczy CUDU:) i teraz...

... należy pomyśleć życzenie, stanąć na płytce, obrócić się trzy razy, o tak:... i wtedy można być pewnym, że marzenie się spełni:)

możecie się tylko zastanawiać, co pomyślałam ja! :)
=============================================

i ciekawostka, njus z Islandii:
http://www.tvn24.pl/2341814,28377,0,0,1,wideo.html

2 komentarze: